Publiczne przeciwstawianie się populizmowi i populistycznym hasłom
About Lesson

Retoryka

Image by storyset on Freepik
  1. Zadawaj logiczne pytania: „Skąd to wiesz?”, „Czy możesz mi wyjaśnić, jak x i y pasują do siebie?” Czy masz konkretny przykład?” Zapytania często wikłają sloganistów w sprzeczności lub wskazują na absurdy argumentacji. Doskonały sposób na rozbicie argumentacji. Zadając tego rodzaju pytanie, oni (i osoby postronne) mogą zdać sobie sprawę, jak słabe są argumenty.
  2. Być może się też zgodzisz: osoba, z którą rozmawiasz, formułuje tezę, która Twoim zdaniem może zawierać „trochę prawdy”? Wtedy możesz spokojnie zgodzić się częściowo, okazać zrozumienie. Nie rezygnuj jednak z wysiłków, by spojrzeć na szeroko pojęte stwierdzenia z odpowiedniej perspektywy, wskazać na zawiłości i zasugerować alternatywne sposoby myślenia.
  3. Wyznaczaj granice i podejmuj działania: W przypadku zetknięcia się ze szkodliwą retoryką lub obraźliwymi stwierdzeniami niezwykle istotne jest ustalenie wyraźnych granic i wyrażenie dezaprobaty. Jasno i stanowczo stwierdzaj, że pewne stwierdzenia są nie do przyjęcia i są sprzeczne z zasadami szacunku i inkluzywności.
  4. Są jednak fakty, które działają lepiej niż inne: fakty, które skłaniają do zamyślenia lub wywołują irytację. Najlepiej przekazać je w formie osobistych historii, anegdot i osobistych doświadczeń.
  5. Nie rozpraszaj się! Osoba nosząca slogany wbija ci jedną pospolitą mądrość za drugą? Następnie poproś go, aby trzymał się swojej pierwszej tezy w celu jej omówienia. Lepiej rozbroić jedno hasło, niż ugrzęznąć w wielu różnych nurtach argumentacji.
  6. Twórz sojusze: jeśli ktoś przy stole przedstawi skuteczny argument lub istnieją pewne wspólne punkty – po prostu podejdź do nich ponownie w następnym wystąpieniu do rozmowy i podaj wspólną płaszczyznę porozumienia.
  7. Ignoruj ​​lidera: Ktoś przy stole cały czas mówi. To oczywiście kusi, żeby odpowiedzieć. Ale nie jest to rozsądne taktycznie: niezdecydowani przechodnie, słuchający w milczeniu przy stole, są o wiele ciekawsi! Chętniej rozważą Twoje argumenty. A jeśli zapytasz ich konkretnie o opinię lub doświadczenie, mogą okazać się sojusznikami.

Poćwiczmy!

1) Wypowiedz na głos poniższe wyrażenia, możesz je nagrać i sprawdzić, czy jesteś wystarczająco przekonujący.

 

2) W następnym kroku poćwicz przed lustrem. Powtarzaj to ćwiczenie, aż będziesz usatysfakcjonowany i przekonany.

Retoryka
Join the conversation
Scroll to top