O tym module
Kto nie zna tego uczucia: wracasz do domu z wieczoru w barze, na przykład ze spotkania uniwersyteckiego lub wydarzenia publicznego. Konkretna sytuacja ciągle chodzi ci po głowie. Ciągle powtarzasz to, co powiedziałeś, a raczej to, czego nie powiedziałeś. Jesteście niezadowoleni, niezadowoleni ze swojego braku bystrości i braku wiedzy, zwłaszcza jeśli chodzi o brutalne, upraszczające, populistyczne obelgi i dyskursy.
Coraz częściej spotykamy się z hasłami populistycznymi, nacjonalistycznymi i antydemokratycznymi, które celowo tworzą podziały między „nami” i „nimi” lub demonizują grupy marginalizowane.
Analitycy, politycy, dziennikarze i obywatele są zgodni, że populizm stanowi jedno z najniebezpieczniejszych zagrożeń dla pluralistycznej demokracji. Dyskurs populistyczny często opiera się na nadmiernych uproszczeniach, szukaniu kozłów ofiarnych i manipulacji emocjami. (Zobacz „ Bądź silny i odporny na populizm ”). Kiedy zetkniemy się z populizmem, usłyszymy go lub będziemy świadkami, wielu z nas czuje się bezradnych w obliczu dyskursu, w którym prawda i fakty odgrywają podrzędną rolę, a złożone problemy polityczne zrzuca się na mniejszości i pozornie proste rozwiązania są oferowane bez żadnych dowodów. Jak jednak reagujemy na tego typu hasła w życiu codziennym, we wspólnocie, w grupach rówieśniczych?
Moduł ten ma na celu podniesienie świadomości na temat uprzedzeń i dyskryminacji w społeczeństwie oraz wzmocnienie naszej umiejętności radzenia sobie z (prawicowymi) populistycznymi wypowiedziami. Aktywne obywatelstwo nie przychodzi automatycznie, warto znaleźć wsparcie i zdobyć narzędzia, aby lepiej radzić sobie z jawnym populizmem.