Let’s talk about populism and extremism (Porozmawiajmy o populizmie i ekstremizmie)
About Lesson

Liderzy i partie populistyczne

Populistyczni przywódcy i partie wyłonili się jako znaczące siły polityczne w wielu krajach na całym świecie. Przykuły uwagę dzięki zdolności do mobilizowania wsparcia poprzez wykorzystywanie skarg i aspiracji zwykłych obywateli.

Populistyczni przywódcy i partie przedstawiają się jako antysystem w obliczu tradycyjnej polityki. Establiszment polityczny jest opisywany jako skorumpowany i nieczuły na potrzeby ludzi. Dlatego prezentują się jako głos ludu, gotowy go wysłuchać i pomóc w obliczu skorumpowanej i bezinteresownej polityki.

Ich strategię komunikacyjną wzmacnia zdolność do przekazywania komunikatów i prostych rozwiązań złożonych problemów.

Nie ma znaczenia, czy wtedy faktycznie problem zostanie rozwiązany: ważne jest, aby komunikat został przekazany, co stanowi podstawowy etap budowania konsensusu. 

Pomimo różnorodności aspektów, bardzo często wśród partii populistycznych istnieje wspólna płaszczyzna: obrona interesów narodowych przeciwko interesom globalnym, ochrona suwerenności narodowej, restrykcyjna polityka imigracyjna, ochrona tożsamości kulturowej ich kraju. Co więcej, często potrafią najlepiej odczytać sposoby komunikowania się, wykorzystując je w jak największym stopniu w porównaniu z tradycyjną polityką.

W ostatnich latach, dzięki możliwości przekazywania bardzo uproszczonych komunikatów nawet w przypadku złożonych problemów, populiści zadomowili się w sieciach społecznościowych, często z większym sukcesem niż polityka establishmentu.

Zwróć uwagę na następujące przykłady:

Source: Spain’s Vox party leader says Ukrainian refugees, not Muslims, should be welcome. (n.d.).

Source: Speech by Prime Minister Giorgia Meloni at the World Congress of Families

Source: Rauhala, E.(2023, April 6). How progressive Denmark became the face of the anti-migration left. Washington Post.


Obejrzyj przemówienie Giorgii Meloni podczas Viva21 w Hiszpanii i znajdź elementy populistyczne:

Liderzy i partie populistyczne
Join the conversation
Scroll to top