Czy Ty też znasz tę sytuację?
Rozmawiasz z sąsiadem, kolegą, znajomym z klubu sportowego… I nagle rozmowa schodzi na politykę – poruszane są kwestie wsparcia dla uchodźców, integracji migrantów, decyzji rządu, kwestii różnorodności czy innych tematów. Osoba, z którą rozmawiasz, ma wyraźnie populistyczne opinie, ale brakuje Ci właściwej odpowiedzi. Jesteś niezadowolony ze swojego braku bystrości i wiedzy, zwłaszcza jeśli chodzi o brutalne, upraszczające, populistyczne oszczerstwa i dyskursy.
Wielu z nas, gdy spotykamy się, słyszymy lub jesteśmy świadkami populizmu, czujemy się bezradni wobec dyskursu, w którym prawda i fakty odgrywają podrzędną rolę, a za złożone problemy polityczne obwinia się mniejszości, a pozornie proste rozwiązania proponuje się bez żadnych dowodów.
Ale jak reagujemy na takie hasła w codziennym życiu, w społeczności, w grupach rówieśniczych?
Naszym celem jest wyposażenie Państwa w niezbędną wiedzę i umiejętności do zajęcia stanowiska wobec populistycznych haseł i dyskursów w sytuacjach publicznych.
Kiedy interweniować, a kiedy nie
Niestety, angażowanie się w populistyczne slogany rzadko prowadzi do odwodzenia populistów od ich opinii. W związku z tym można kwestionować wartość angażowania się w takie dyskusje. Ważne jest jednak, aby zdać sobie sprawę ze znaczenia interwencji, szczególnie w sytuacjach publicznych, w których obecnych jest wielu słuchaczy.
Komunikacja i retoryka – niektóre strategie
Dyskusja z populistami jest trudna. Doświadczenie pokazuje, że zazwyczaj nie są oni zainteresowani prawdziwą debatą i racjonalnymi argumentami, ale są bardzo przekonani o swojej opinii jako jedynej prawdzie, chcą wyrazić swoje niezadowolenie, a może także sprowokować. Przyjrzyjmy się niektórym strategiom, które pomagają w dyskusjach.
Pomoc argumentacyjna – wybrane scenariusze
W czasach, w których retoryka populistyczna często opiera się na emocjonalnym apelu i uproszczonych rozwiązaniach, kluczowe znaczenie ma stosowanie skutecznych środków argumentacyjnych, aby przeciwdziałać jej wpływowi. Bądźmy więc praktyczni i zobaczmy, jak zaangażować się w konstruktywny dialog i stać na straży wartości demokracji.